Lindude toitmine aastaringselt päästab liike

Lindude toitmine aastaringselt on uus trend mida paljud Euroopa linnuteadlased soovitavad praktiseerida. UK linnuteadlased ütlevad otse, et vastavalt uurimustele aitab aastaringne toitmine päästa paljusid ohustatud linnuliike.

Lindude toitmine aastaringselt on uus trend

Viimased 25 aastat on toonud väga suuri muutusi selles, kuidas me suhtume aialindudesse ja nende toitmisse. Laiemad teadmised lindudest annavad meile kõigile uusi võimalusi linde paremini aidata.

Aialindude söötmise ajaloost

Jagame veidi meie inglise kolleegide kogemusi selles valdkonnas. Inglise aiandusajakirja BBC Gardeners World viimase lugeja uuringu põhjal toidab tänapäeval 75% inglise aiapidajatest oma aialinde juba aastaringselt ja 36% neist paneb üles laias valikus erinevaid sööke. Tänapäeval on aianduskauplustes saadaval suures valikus erinevaid linnusöögimaju, pähklisöötjaid, söödakooke, putukasegusid ja õligraanualeid. Eraldi valik on lindude talviseks toitmiseks, kevad-suviseks noorlindude toitmiseks proteiinirikka söögiga ja sügisesed energiarikkad söögisegud, mis aitavad lindudel talveks valmistuda.Aga see pole alati nii olnud. Näiteks 1906 aastal julgustas Inglise Ornitoloogiaühing inimesi talvel lindudele oma söögilaualt leivapuru viskama pidades silmas peamiselt inglaste lemiklindu Punarind.1964 müüdi inglismaal esimesed lindudele mõeldud lihtsad katuse ja alusplaadiga söögimajad. Aga alles 1970 aastal toimus suur muutus kui Inglise Ornitoloogide Ühing hakkas soovitama lindude söötmiseks spetsiaalseid söögisegusid. Enam ei soovitatud linde toita pelgalt leivapuruga ja 1978 hakati müüma esimesi söögisegude torusöötjaid.Huvitaval kombel muutus lindude teadlik toitmine massiliseks alles peale inglise nüüdseks populaarseima aiandusajakirja BBC Gardeners World poolt avaldatud sellekohaseid tutvustavaid artikkleid 1992. Alates 1999 aastast on lindude toitmise valikule lisandunud pähkliõlist pressitud graanulid, putukalisandiga söödakoogid ja kuivatatud jahuussid ning ohakaseemned väiksematele vintlastele.

Lindude toitmine aastaringselt on linnuteadlaste üleskutse meile kõigile

Lindude toitmine aastaringseltAlates aastast 2000 propageerivad Inglise Ornitoloogid väga tungivalt inimesi võimaluse korral söötma aialinde mitte ainult talvel vaid just aastaringselt. Sellise suure muutuse põhjuseks olid teaduslikud uuringud, mis kinnitasid, et lindude aastaringsel lisasöötmisel on väga hea põhjus.Uuringud kinnitasid, et looduslik toidupuudus võib lindudel ette tulla aastaringselt aga just kevad-suvisel perioodil vajavad meil pesitsevad linnud abistavat kätt. Just Maikuus ja Juunis kulutavad vanemad linnud kogu oma energia pesapoegadele toidu otsimiseks. Seoses looduslike elukohtade kiire hävimisega eriti just linnade ümbruses tuleb sageli ette suur loodusliku toidu nappus poegade üleskasvatamise perioodil. Väikese kevad-suvise lisatoitmisega saame kerge vaevaga hoida ära paljude pesade hukkumise ehk poegade mahajätmise seoses toidupuudusega.

Lindude toitmine aastaringselt võib päästa kaduvaid liike

Me ei pea Eestis muidugi inglaste linnuarmastuse harjumusi kohe kopeerima ja nende loodusearmastust üle võtma aga õppida võime ju ikkagi. Inglise linnusõbrad olid nii hästi organiseerunud, et kui tehti üleskutse aidata inglismaalt kaduvaid rähniliike, siis suudeti massilise lisatoitmisega päästa rähnid. Muide talvise lisasöötmisega suudeti omal ajal ka Soomes päästa väljasuremisele kalduv valgeselg rähn, kes nüüd 15 aastat hiljem on Soomes jälle tugevalt esindatud.

Elurikkuse tõus aedades

Kõik see lindude toitmine ja rikkalikum lisasöök on viinud selleni, et uurimuste järgi on keskmise Inglise aia lindude liigiline rikkus oluliselt kasvanud. Näiteks väikese nokaga vintlased nagu näiteks ohakalinnud on ilmunud söögimajadesse alles viimase 5 aasta jooksul kui on hakatud pakkuma neile sobivaid ohakaseemneid. Uurijad väidavad et ohakalinnu arvukus aedades on viimasel kümnendil kasvanud isegi 85%.Kui Sul on soov oma aias näha rohkem erinevaid linde, siis on see väga lihtne tegelikult – tuleb lihtsalt pakkuda suuremat valikut sööke ja Sul on rohkem põnevaid külalisi.

Lindude toitmine aastaringselt ei ole lindudele kahjulik

Ei maksa muretseda, et kui me pakume lindudele lisatoitu, siis oleks see kuidagi lindudele ohtlik kuna muudab nad laisaks ja rumalaks. See on nõukogude ajast jäänud linnalegend ja meil on aeg sellest lahti lasta. Kui me seda ei suuda, siis oleme ainuke riik maailmas kes sellist mõttetust endale korrutavad. Tollal suhtuti loodusesse kui resurssi mida tuli lõpuni ära kasutada midagi vastu andmata. Nüüd me ju enam niimoodi ei arva.

Tee oma aed elurikkamaks

Lisaks lisasöötmisele ei maksa ära unustada ka lindude looduslikke võimalusi ehk väikesi nippe oma aia loodusrikkuse tõstmiseks. Istuta mõned marjapõõsad, külva seemnerikkaid taimi ja lilli, jäta mõned risuhunnikud aianurka pesakohaks jne. Väikesed asjad aga teevad aia lindude jaoks palju huvitavamaks. Ja laste jaoks ka..Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjadOksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine,Loe veel: Lindude söötmine suurte söögimajadegaLindude söötmine on alanudLindude suvine söötmine meelitab kohale põnevaid külalisiLindude talvine söötmine ja sinasõpruse loomine, Lindudele meeldivad söödakoogid ja rasvapallid, 10 põnevat fakti rasvatihase kohta, Aialinnud koguvad varusid, Kes tegelikult elavad sinu pandud pesakastis?, Lindude aitamine linnas, Aitame Eesti pääsukesi, Muuda oma aed siilisõbralikuksLinnusöögid ja Linnusöögimajad, Pesakastid, Kõik kasvuhoone mudelid, Lindude talvine toitmine ja sinasõpruse loomine,

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: