Kasvuhoone kütmine ja valgustamine taimede ettekasvatuseks

Kasvuhoone valgustamine ja kütmine on kevadise ettekasvatamise eelduseks. Igal kevadel oleme sama vajaduse ees, et vaja seemnest taimi ette kasvatada. Ettevõtjad võtavad asja ette suuremalt, hobiaednikud veidi väiksemas ulatuses aga ülesanne on sama- saada terveid ja tugevaid taimi. Isegi kui tahad omale kümmet tomatitaime suveks kasvuhoonesse panna, on Sul vaja noori taimi. Lihtsam on ettekasvatatud taimed aiandist hankida aga palju põnevam ja suuremat valikut pakkuv on taimed ise seemnest ette kasvatada.

Kuna talvel ja varakevadel on meie kliimas soojust ja valgust piiratult, siis peame varaseks kasvatamiseks taimedele mõlemat lisaks andma. Seemnete idanemiseks vajalikku soojust on suhteliselt lihtne anda kasvõi küttega vannitoa pärandal aga nii kui seemned idanevad on neil vaja kohe valgust. Palju valgust. Ja see valgus peab olema ka enam vähem õige spektriga. Tavalise toavalgusti all venivad taimed lihtsalt välja ja hukkuvad kuna ei suuda klorofülli sünteesida.

Seega on taimedele ettekasvatamisel vaja õiges koguses sooja ja parajat valgust. Kuidas seda teha?

Minikasvuhoones taimede kasvatamine

Loomulikult on lihtsam kui Sul on olemas kasvuhoone aga see ei ole tingimatta vajalik. Taimede ettekasvatamine seemnest on võimalik ka väga hästi nn minikasvuhoone abil. Minikasvuhooned, mida silmas peame on väikesed taimede inkubaatorid kus soojusreziim on automaatselt reguleeritav. Valgust saab pakkuda taimelampidega.

kasvuhoone valgustamine
Minikasvuhoone Grand Top

Hetkel pakume kahesuguseid minikasvuhoone mudelid:

Minikasvuhoone Grand Top suurusega 76x40cm ja kõrgusega 46cm. Sellel minikasvuhoonel on juba komplektis kogu põhja suurune elektriline soojendusmatt ning digitaalse näiduga termoregulaator.

Minikasvuhoone Jumbo on natuke suurem ehk põhjamõõduga 130x60cm ja kõrgusega 50cm. Jumbol on komplektis samuti põhja suurune elektrimatt ja regulaator. Regulaator on lihtsam, ilma digitaalse näiduta. Digitaalse termmoregulaatori võib soovi korral lisada.

Minikasvuhoonete mõõdud on optimeeritud nii, et nad mahuksid standardlaudadele ja kasvuhoone riiulitele ning, et mahutaksid omakorda standardseid külvikasette. Nii on mugavam ruumi planeerida.

Minikasvuhoone võlu on selles, et teda saab kasutada nii elutoas kui suure ja külma kasvuhoone sees riiulil. Toas kasutades saab minikasvuhoonega anda taimedele kasvuks vajaliku niiskuse ja soojuse ning minikasvuhoone kohale paigaldatud taimelambiga õige valguse.

Kui teil on olemas õuekasvuhoone, siis on tegelikult väga hea võimalus viia väike minikasvuhoone sinna ja kasvatatada karastatud taimekesed otse seal. Suures kasvuhoones on juba märtsist alates päris palju loomulikku valgust nii, et võib saada hakkama ka ilma lisavalguseta. Minikasvuhoone suudab hoida taimede juured soojas päris jahedas õhus. See tähendab, et te ei pea näputäie tomatiseemikute pärast kogu kasvuhoonet üles kütma. Piisab kui lisate kerge küttekeha, mis hoiab päris külma eemal ja ülejäänuga saab juba minikasvuhoone elektrimatt hakkama. Teades seda saladust, et taimede kasvatamiseks ei pea õhk nii soe olema kui juured on soojas, hoiate palju aega ja raha kokku.

Kasvuhoone valgustamine ja kütmine

Kasvuhoone katalüütiline gaasisoojendi Black Forest

Igat kasvuhoonet saab kütta aga iga kasvuhoone soojapidavus on väga erinev. Tavalist kilekasvuhoonet ei ole mõtet talvel kütma hakata kuna sinna palju soojust sisse pidama ei jää. Klaaskasvuhoone pole ka üldiselt eriti soojapidav variant aga kui kasvuhoone raam on igalt poolt tihedalt tehtud ja katkisi klaase pole, siis võib proovida. Kõige suurema soojapidavusega on kaasaegsed polükarbonaatkattega kasvuhooned. Polükarbonaadi paksusest oleneb muidugi palju. 4mm paksune polükarbonaat pole palju parem kui klaas aga 8mm paksune polükarbonaat annab juba julgust.

Soojapidavuse seisukohast oleks kõige parem kui kasvuhoone oleks alumiiniuist karpraamiga (mitte lahtised profiilid) ja kaetud otstest suletud polükarbonaadiga paksusega min 8mm. Muidugi, et plaadid oleks tihedalt vastu raami (peaks tuult) ehk siis silikoonitud kummitihenditega. Ei tahaks siin müügitööd teha aga paraku on ainult Belgia Euro-Serre tehas see, kes nendele näitajatele vastab.

Mida tihedam ja soojapidavam Sinu kasvuhoone on, seda vähem pead lihtsalt kütmise eest talve jooksul maksma. Aga soojaks kütta saab peaaegu igat kasvuhoonet.

 

Kasvuhoone Tropic mudelid aastaringseks kasutamiseks

Juba mainisime, et kasvuhoone enda soojapidavusest hakkab tegelikult kokkuhoid kütmiskuludelt. Mida parem soojapidavus, seda odavam üleval pidada.

Mõeldes tõelistele rohenäppudele ja profikasvatajatele pakume lisaks tavalistele kasvuhoonetele veel Tropic mudeleid. Tropic mudelil on paksemad seinad ja soojem kate. Standardse 8mm paksuse polükarbonaadi asemel nagu meie tavamudelitel on Tropic mudelid 3-kihilise 16mm paksuse otstest suletud polükarbonaadiga. Seinu saab tellida ka 14mm paksuse klaaspaketiga.

Tropic mudeli soojapidavus on juba oluliselt parem kui ükskõik millise tavakasvuhoone mudelil. Kui paigaldad Tropic kasvuhoone soojustatud vundamendile saadki sisuliselt aastaringselt kasutatava talveaia.

Kui kavatsed ettekasvatusega tegeleda pidevalt, suurtes mahtudes või teenid sellega lausa elatist, siis kaalu kindlasti sooja Tropic mudeli hankimist.

Elektripuhur, gaasiahi või katalüsaatorahi kasvuhoone kütmiseks ?

Tehnika areneb kiiresti ja täna on lisaks väga tõhusatele elektrilistele kasvuhoone kütteseadmetele olemas veel gaasiküttega kasvuhoone ahjud ja katalüsaatorahjud. Elektripuhurite kasutamine on selles mõttes mugav, et neid saab panna digitaalse termoanduriga kraadi täpsusega kliimat hoidma. Kui kasvuhoone pole suur ja vool on olemas siis kasuta professionaalset kasvuhoone elektripuhurit. Rõhutan meelega professionaalset kuna tavaline soojapuhur ei ole niiskes kasvuhoones vastupidav ega turvaline kasutada. Sa ju tahad olla kindel, et Sinu taimed oleksid kaitstud ka külma ilmaga?

Kui kasvuhoones pole voolu sees või vajad elektrist sõltumatut lahendust, siis kasuta moodsaid kasvuhoone gaasikütteseadmeid. Praeguse elektrihinna juures on grillgaasi balloonil töötavad kasvuhoone gaasikütteseadmed juba palju odavamad kasutada kui elektrilised aga väikese kasvuhoone puhul pole vahe nii märgatav. Küll aga loeb sõltumatus kui Sinu piirkonnas on vool tihti ära.

Kolmas variant on katalüsaatorahjud, mis töötavad samuti tavalisel grillgaasi balloonil. Katalüsaatorahju BlackForest suur eelis on tema tõhusus – praktiliselt kogu gaas muutub puhtaks soojuseks ja süsihappegaasiks, mis on taimedele eluliselt vajalik. Kuna lahtist leeki pole, siis ei teki ka mingeid kõrvalsaadusi või lõhnasid. Katalüsaatorahjud on tänu oma suurele kasutegurile kolmest variandist kõige säästlikumad kasutada.

Paljud ettevõtjad Eestis juba teavad oma positiivsest kogemusest kui suurt säästu annab suure kasvuhoone kütmine katalüsaatorahjuga.

Kasvuhoone valgustamine taimede ettekasvatuseks

Kasvuhoone valgustamine. Nüüd oleme kasvuhoone soojaks kütnud ja taimed idanevad. Edasi on vaja valgust, palju valgust.

kasvuhoone valgustamine
Professionaalne kasvuhoone valgusti Sirius X400

Nagu mainisin, võib minikasvuhoone suure kasvuhoone sees kasutamisega märtsikuus juba lampe praktiliselt vältida. varasema idandamise puhul aga on lisavalgus vajalik. Tugev õige spektrijaotusega valgustus on tugevate ja haiguskindlate taimede kasvatamise eelduseks.

Tegelikult oleks taimedele parim valgustus nii kasvuhoones kui toas kasvatamiseks naatriumi kõrgsurvelamp. Paraku ei elaks me ise toas seda valgust üle ja sellepärast on leitud kompromiss taimede ja inimeste vahel nii, et toataimede valgustamise eesmärgil loodi väiksemad taimelambid ja suuri kasvuhoone valgusteid Sirius X400 kasutame kasvuhoones, talveaias, verandal.

Kasvuhoone valgustamine – õige spekter

Taimed vajavad kvaliteetsemat valgust kui meie inimesed. Meie vajame valgust nägemiseks aga taimed vajavad valgust, et fotosünteesida endale vajalikke toitaineid. Seepärast peab taimedele antav valgus olema õige spektriga ehk päevavalgusele sarnasem kui meie lugemisvalgus. Seda suudavad anda spetsiaalsed taimelambid. Taimedele vajalik valgusvoog on taimeti erinev aga üldiselt on noortele taimedele vaja väga tugevat valgushulka, et nad saaksid piisavalt energiat ja kasvaks terved ja tugevad.

Sama oluline on lisavalgus ka kõikidele Sinu toataimedele, kes peavad talvekuud elama üle umbses, pigem liiga soojas ja pimedas elutoas. Isegi vähest valgust nõudvad sõnajalad vajavad talvel lisavalgust, et terved olla. Palun ära hoia kokku taimede valguse pealt. Kui me soojust suudame hinnata ka ilma andurita, siis õiget valgust me ise ära ei tunne. Taimed aga tunnevad, kuid ei saa Sulle öelda. Taimelampe on väga palju aga ainult vähesed neist on tegelikult taimedele sobivad lambid. Iga säästupirn ei ole taimelamp, isegi kui ta näeb väga hea välja või kui on väga soodsa hinnaga.

Nüüd Sa tead natuke rohkem kuidas kasvuhoonet soojaks kütta ja kuidas teda valgustada.

Kui küsimusi tekib anna julgesti teada ja proovime aidata. Selleks me ju siin olemegi.

Kogu kasvuhoonete valik meie E-poes: Euro-Serre   Hobby   ACD   Floria

Kasvuhoone värvimine, Kasvuhoone montaaz, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kasvuhooned nõudlikule kasutajale Taimede Ettekasvatamine- Millal On Selleks Õige Aeg?

Loe ka: Kasvuhoone soojapidavus ja soojustamine, Kasvuhoone valimine, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel?, Kasvuhoone värviga või värvita?, Kasvuhoone montaaz , Kasvuhoone hooldustööd, Kasvuhoone kasutamine talvel, Kasvuhoonet paigalda sügisel, taimi külva kevadel, 7 põhjust kasvuhoonet pidada, kasvuhoone on investeering tervisesse, Abivahendid kasvuhoones, Konteineraiandus kasvuhoonesTaimede ettekasvatamine-Millal?, Taimede ettekasvatamine ja kasvuhoone kütmine, Tomati ja paprikataimede ettekasvatamine, tomati kasvatamine kasvuhoones, Tomati külvamine, pikeerimine ja kasvatamine, Paprikataimede istikud ja nende hooldamine,

Kasvuhoone kütmine, Kasvuhoonesse sobivad kurgisordid, Paprika sordid, Aedhernes,Söögipeet,Lehtpeet,Ravimtaimed,Kaalikas,Redis, Porgand, Sibul, Paprika taimed, Tomatisordid,Paprika kasvatamine, Tomati seemned, Tervislik toitumine, Talikõrvitsad,Astelpaju,Pihlakas,Tomati kasvatamine,Kadakas,Baklazaan,Aprikoos aias, Kiviktaimla,Vaarikad, Rabarber,Orgaanilised väetised, Maasikas, Komposti tegemine, Artishok,Tomati ettekasvatamine,

 

2 Comments
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Heli Maiste
Heli Maiste
3. apr. 2016 13:14

Tere!
Kasvatan toas oma tarbeks köögivilja ja lille istikuid. Pinda on 2 ruutmeetrit.
Lisavalgustuseks on nõnda nimetatud päevavalguslambid kokku võimsusega 264W
Kas see on oige?
Täna märkasin lendamas imepisikest kärbest.
Kas see on kahjur?
Tänan!
Lugupidamisega
Heli Maiste

Raivo
Raivo
23. apr. 2016 21:01
Reply to  Heli Maiste

Kärbes pole tavaliselt taimele kahjur, vaid aitab õisi tolmendada.

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: